همکاری ایران، روسیه و چین موجب خروج دلار از چرخه اقتصاد جهان می‌شود/ آمریکا به شدت از توافق ایران و چین نگران است


هانی زاده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره توجه ایران به بلوک شرق و نگرانی آمریکا از این موضوع، گفت: چرخش ایران به سمت شرق ناشی از عدم تعهد کشور‌های غربی نسبت به توافق نامه برجام است. در طول سال‌های گذشته کشورمان یک سری مذاکرات فشرده و نفس گیری را با کشور‌های۱+۵ انجام داد که منجر به برجام شد.

او افزود: بعد از اینکه آمریکا از برجام خارج شد،  سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که تضمین کنند توافق نامه برجام هستند به تعهدات خود در هیچ زمینه‌ای عمل نکردند. با اینکه ایران فرصت‌های زیادی به کشور‌های غربی داد، ولی متاسفانه این کشور‌ها ثابت کردند که تابع اراده آمریکاست.

هانی زاده ادامه داد: ایران مهلت‌های زیادی به کشور‌های غربی داد، ولی متاسفانه این کشور‌ها ثابت کردند که تابعی از اراده آمریکا هستند و نمی‌توانند خارج از فشار‌های واشنگتن تصمیم مستقلی را در ارتباط با ایران بگیرند.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: چرخش ایران به سمت شرق ناشی از نا امیدی ایران نسبت به کشور‌های اروپایی است، به همین دلیل راه حل معقول برای تقابل با تحریم‌های آمریکا و غرب این است که یک بلوک شرقی در مقابل زیادی خواهی‌های واشنگتن و غرب تشکیل شود.

او افزود: هر سه کشور ایران، چین و روسیه تحت فشار و تحریم‌های آمریکا هستند و باید در این خصوص یک سری جبهه بندی‌ها و قطب بندی‌هایی در مقابل این فشار‌های ظالمانه ایجاد شود.


بیشتر بخوانید


هانی زاده تاکید کرد: ایران در مورد قرارداد اولیه‌ ۲۵ ساله با چین به توافق رسیده است، همچنین با روسیه همکاری‌های امنیتی، نظامی، اقتصادی و سیاسی در همه حوزه‌ها دارد، لذا شکل گیری بلوک جدید با شرکت تهران، مسکو و پکن که یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد، یک سری مزایایی دارد و می‌توان تحریم‌های واشنگتن را دور زد.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: هر سه کشور روسیه، ایران و چین شرایط خاصی دارند و می‌توانند با استفاده از ارز بومی حاکمیت دلار را از چرخه اقتصادی جهان و شرق خارج کنند، لذا به نظر می‌رسد که طی سال‌های آینده اگر توافق راهبردی ایران و چین عملیاتی شود، دلار از چرخه تعامل این سه کشور و سپس کل شرق خارج خواهد شد، به همین دلیل آمریکا به شدت نگران اجرایی شدن توافق نامه راهبردی ایران و چین است، اگر دلار از حاکمیت اقتصادی شرق خارج شود واشنگتن با یک بحران اقتصادی بین المللی مواجه می شود.

او افزود: چین به انرژی ایران نیازمند است و تهران هم به همکاری اقتصادی در حوزه‌های مختلف با چین نیاز دارد، لذا روسیه، ایران و چین به عنوان سه کشوری که به شدت تحت فشار آمریکا هستند، یک بلوک جدیدی تشکیل دادند و این منجر به نگرانی آمریکا و غرب شده است.

انتهای پیام/Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *