خون ریخته شده شهیدان حشدالشعبی باعث خیزش مردمی خواهد شد


خون ریخته شده شهیدان حشدالشعبی باعث خیزش مردمی خواهد شدحسن عابدینی کارشناس ارشد مسائل منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره تحولات اخیر در عراق گفت: ایالات متحده آمریکا یک خطای محاسباتی طی ۱۸ سال گذشته انجام داده و هزینه‌های زیادی را در منطقه پرداخت کرده است که هزینه‌های مادی و غیر مادی را شامل می‌شود.

او ادامه داد: به گفته دونالد ترامپ آمریکا طی ۱۸ سال گذشته رقمی بالغ بر هفت تریلیون دلار هزینه کرده است بدون اینکه هیچ دستاوردی داشته باشد.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد:به نظر می‌رسد این اقدام از سوی امریکا عقلانی نبوده و کشوری که ادعای عقلانیت سیاسی دارد طبعا نباید این اقدام را انجام می‌داد. دلیل این اقدام خطای محاسباتی دمنطقه است که از سوی آن‌ها رخ داده است و این اشتباهات سبب شده است اشتباهات مکرر رخ دهد ترامپ به جای اینکه خطای محاسباتی دیگران را مد نظر قرار دهد.

عابدینی افزود: ترامپ از زمانی که بر روی کار آمده به جای اینکه خطای محاسباتی مقامات سیاسی ایشان از خود را مد نظر قرار دهد خود مرتکب خطا‌هایی شده که کم اهمیت‌تر از اشتباهات دیگران نیست.

او عنوان کرد: ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی به صراحت اعلام کرد که قصد خروج از عراق سوریه و جنگ‌های بی حاصل را دارد، اما در عمل شاهد هستیم که او همان خطا‌های روسای جمهور قبل را مرتکب شد.

او با اشاره به اقدامات و تجمع مردم عراق در جریان اعتراضات خاطر نشان کرد: مردم عراق به بلوغ سیاسی رسیده‌اند، اکنون در عراق شاهد سه ضلع یک مثلث در عراق هستیم که شامل مردم مرجعیت و نیرو‌های بسیج مردمی است.

او ادامه داد: این سه ضلع طی سال‌های گذشته توانسته اند. کشور عراق را از دست اشغالگران آزاد کنند.  یکبار از دست صدام در سال٢٠٠٣ که ایشان از آن کسانی که تحت عنوان حشدالشعبی فعالیت می‌کنند در چارچوب نیرو‌های مقاومت مردمی و انقلابیون بر ضد صدام مبارزه می‌کردند؛ و دیگر در مقابله با اشغالگری آمریکا که وادار کردند از ١٨٠ هزار نیرویی که در عراق گسیل شده بودند را مجبور به خروج کند بنابراین با برگزاری انتخابات و تشکیل دولت مردمی و صندوق آرا این کشور را از اشغالگری آمریکا خارج کردند. 

کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: مرحله بعدی خارج کردن عراق از گروه‌های تکفیری تروریستی بود که داعش نماد این گروه‌ها بود. استنباط این است که در این مرحله هم مردم مرجعیت و حشد الشعبی از کفایت منطقی برای برقراری آرامش و عبور از بحران برخوردار هستند و به نظر می‌رسد که در این مرحله با توجه به اوج گیری اعتراضات در این کشور به آن دست پیدا خواهند کرد.

او تصریح کرد: پیش بینی می‌شود که خون شهدای حشدالشعبی که بر اساس حمله تجاوز کارانه نیرو‌های آمریکایی به زمین ریخته شده حتما باعث خیزش مردمی خواهد شد به گونه‌ای که مشاهده کردید تظاهرکنندگان یک صدا ضد ایالات متحده آمریکا شعار دادند. به اعتقاد من این نقطه عطفی در تاریخ معاصر عراق در مواجهه با اشغالگران خواهد شد.

عابدینی با اشاره به اینکه روند اعتراضات چه سمت وی خواهد گرفت یادآور شد: شرایط حکایت از این دارد که مقامات هم با مردم و تظاهرکنندگان همسو هستند و با توجه به بیانیه‌ای که مرجعیت هم صادر کرده و این اقدام دولت آمریکا در کشتن نیرو‌های حشدالشعبی که از ایشان قراولان مبارزه با تروریسم تکفیری بودند، به نظر می‌رسد که حتما در مجلس یک قانونی وضع شود تا زمینه برای خروج نیرو‌های آمریکایی فراهم شود.

او در پایان افزود: گرچه ممکن است  رسیدن به این مهم به طول بینجامد، ولی بی تردید به خروج نیرو‌های آمریکایی منجر خواهد شد.

انتهای پیام/Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *