استریل تجهیزات پزشکی در مجتمع پژوهشی یزد شبانه‌روزی و رایگان شد


به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، خط پرتودهی مجتمع پژوهشی ایران مرکزی (یزد) از روز پنجشنبه ۲۲اسفندماه ۱۳۹۸ در راستای پشتیبانی از اقدامات پیشگیری شیوع ویروس کرونا و با همت و تلاش کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران، کلیه خدمات پرتودهی و استریل تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور را بصورت ۲۴ساعته ارایه خواهد کرد.

با توجه به نیاز مردم و جامعه پزشکی به ماسک و تجهیزات استریل شده در این روز‌های حساس کشور، شتاب‌دهنده الکترون یزد پس از تعمیرات اساسی و بازیابی و احیا، بمنظور استریل کردن تجهیزات یکبار مصرف پزشکی و ارایه خدمات در این حوزه بطور بیست و چهار ساعته فعال گردید.

همچنین شایان ذکر است، در اجرای وظایف و مسئولیت اجتماعی این سازمان، ارایه خدمات استیلیزاسیون به کلیه شرکت‌هایی که تجهیزات پزشکی و ماسک را در اختیار مردم و بیمارستان‌ها قرار می‌دهند تا شکست کامل ویروس کرونا (COVID-۱۹)، به‌صورت رایگان انجام خواهد گرفت.

فرایند استریل در این مجتمع با روش تاباندن پرتو الکترون روی تجهیزات پزشکی جهت نابودی میکروب‌ها و میکرو اورگانیسم‌ها صورت می‌گیرد.

مجتمع پژوهشی ایران مرکزی (یزد) در سال ۱۳۷۶ وابسته به سازمان انرژی اتمی ایـران با هدف تحقیقات و کاربرد پرتو‌های الکترون و ایکس حاصل از شتاب‌دهنده الکتـــرون، در استان یــزد و به منظور پرتودهی مواد غذایی و پزشکی با اهداف ذیل شـروع به کار کرد:

– تولید محصولات خاص پلیمری: مانند هیدروژل (با نام تجاری شفاژل)، بازیافت بیوتیل و لوله‌های قابل انقباض حرارتی.

–  پرتودهی وسایل یک بار مصرف پزشکی به منظور استیلیزاسیون

– پرتودهی مواد غذایی به منظور کنترل انگل‌ها و عوامل بیماری‌زا و افزایش دوره انبارداری

– استفاده از پرتوفرآوری در بهبود خواص مواد

از دستاورد‌های مهم این مجتمع در سال گذشته می‌توان به تولید جاذب بهداشتی و ژل سونوگرافی جهت رفع نیاز‌های مردم و انجام پروژه‌ی تصفیه پساب‌های نساجی با روش پرتودهی الکترون اشاره کرد.

منبع: بخش دیپلماسی عمومی سازمان انرژی اتمی

انتهای پیام/Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *